Jdi na obsah Jdi na menu
 


Než si pořídíte morče...
Ujistěte se, že bude mít morčátko stálého kamaráda po celý život (ať už zvířecího kamaráda, nebo lidského). Musí-li být morčátko často samo, trápí se, protože ve volné přírodě žije ve společenstvích. Jste-li přes den mimo domov, měli byste si pořídit morčata dvě. Dvě samičky si zpravidla dobře rozumnějí.
 
Deset bodů k zamyšlení
1. Morče se dožívá 8-10 let. Jste ochotni převzít za ně na tak dlouhou dobu zodpovědnost?
2. Aby se morčata cítila dobře, potřebují velkou klec, alespoň 60x30cm!
3. Klec musí být vždy čistá, potrava vždy čerstvá. To znamená hodně práce a času, který na ně budete muset vynaložit.
4. Morče je družné zvíře. Musíte se mu věnovat - alespoň jednou za dva dny ho vytáhnout z klece a chvilku ho hladit, nebo ho nechat volně pobíhat po bytě.
5. Když svému dítěti věnujete morče, musíte na morčátko přesto dohlédnout.
6. Může se stát, že morčátko při výběhu okouše tapety nebo nábytek (to, aby si obrousilo hlodáky), nebo za sebou nechá bobek či loužičku.
7. Myslete na to, že se během vaší nepřípomnosti (dovolená, nebo pobyt v nemocnici), musí o morče někdo postarat.
8. Máte už domácí zvíře, které se s morčetem nemusí případně snášet (kočka)?
9. Když morče onemocní, budete potřebovat veterinární ošetření, což nemusí být levná záležitost.
10. Důležité: Vyjasněte si před pozířením morčete, zda-li není někdo z vaší rodiny alergický na zvířecí chlupy.
 
 
 
 
Hlavně pro děti jsou morčata ideální domácí zvířátka a kamarádi. Jsou tak krotká, že si potravu berou nejraději z ruky.
 
Výživa
V každém případě morče musí mít seno. O seno si zvířátko obrušuje hlodáky a čistí si jím žaludek. Seno, je pro morčata nejdůležitější poživatina. Z kuchyně jsou vhodné: jablka, banány, hrušky, jahody, grepy, medové melouny, kiwi, mandarinky, mirabelky, pomeranče, melouny, hroznové víno, citróny, listy květáku, brokolice, všechny druhy salátů (kromě hlávkového), krmná řepa, brambory (bez slupky), kedlubny, paprika, petržel, červená řepa, salátové okurky, celer, špenát, rajčata, cukety. Jedovaté jsou pro morčata: bramborové klíčky a syrové fazole. Podmíněně vhodné jsou pro morčátka: hlávkový salát (převážně ten, který pochází ze skleníku (obsahuje dusičnany), a všechny druhy zelí (protože způsobuje nadjímání). Čínské a červené zelí a květák podávejte jen v omezeném množství.
 
Krmení morčete je nenáročné a levné. Jako býložravci se morčata živí stejně jako v přírodě čerstvými a suchými částmi rostlin. Mnohé můžete natrhat v zahradě, nebo levně koupit ve zverimexu. Ale POZOR! Nikdy netrhejte trávu na těch místech, o kterých si nejste jednoznačně jisti tím, že se tam nevenčí zvířata, nebo že nejsou rostliny znečištěné toxickými plyny a výfuky z aut.
 
TIP! Zasejte do květináče travní nebo salátová semena, pak budete mít vždy čerstvé a zdravé krmivo pro vaše morče!
 
Co morče potřebuje por svůj spokojený život?
Krmení pro morčata, napáječku, která není plesnivá ani nijak jinak poškozená a je v ní čistá, čerstvá voda každý den, bezpodmíněčně seno, obiloviny, tvrdé pečivo (chléb, rohlík, houska), umyté čerstvé ovoce a zeleninu.
Je nutné zajistit denně dostatečný příjem vitamínu C, jelikož si ho morče jako jediné zvíře na světě neumí samo vytvořit!
 
Umístění morčete
Morče by mělo být umístěné ve vhodném prostředí. Počítejte s tím, že morče nemá rádo hluk a je lekavé. Nesmí být vystavováno průvanu, a nesmí být na přímém slunci, stejně tak nemá rádo velké horko ani velkou zimu. Morčátko by mělo být umístěno nejlépe v ložnici, kde je převážně klid!
 
Obrušování
Morčátka si čas od času musí obrušovat drápky a zoubky. Zouby si obrušují chroupáním sena a tvrdého pečiva, stejně je ale dobré, poskytnout morčeti čas od času větvičku z ovocného stromu, nebo kámen, o který by si morče mohlo obrousit drápky.
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Morče

(Denisa, 16. 8. 2010 15:43)

Ahoj,dloho si přeji morčítko.rodiče mi ho nechtějí dovolit.Morčátka jsou krásná a i moje segra by ho chtěla,přemlouvání se nám moc nedaří,ale jelikož mám v září svátek a to je za měsíc,vyberu si penízky a pořídím si ho. snad mi to vyjde :-/

Ahoj s pozdravem Denisa 13,let

a máš hezký blog o morčeti.

Re: Morče

(Týna, 3. 6. 2015 14:09)

Tak já morče mám už od Vánoc. I moje ségra. Já jsem chtěla křečka zlatého ale ségra morče. Ale až jsem zjistila... a na internetu jsem si našla slovo morče a křeček zlatý uviděla jsem jaký je v tom rozdíl. A tet máme už jenom morče a příští rok chci další!!!
Týna

A máš hezký blog.